Исторически сведения
Кремиковският манастир е основан по време на царуването на Иван Александър (1331 – 1371 г.) върху останките на изчезнало средновековно селище. Първите сведения, че в него тече интензивен живот, са от края на 15 в. През 1382 г., когато османските нашественици завладяват София, манастирът е разрушен, заедно с близката крепост в местността „Градището”. Въздигнат е отново през 1497 г., когато боляринът Радивой с помощта на софийския митрополит Калевит възобновил порутената църква "Св. Георги". Тя е разположена в центъра на манастирския комплекс и е от широко разпространените по българските земи през 13-14 в. църкви - малка, еднокорабна, едноабсидна, покрита с полуцилиндричен свод. Стенописите в нея са направени веднага след построяването й в традициите на църковната живопис от българското средновековие. Разлики в стила и похватите показват, че фреските в предверието и тези в самата църква са правени от различни зографи и по различно време. Вероятно храмът е пострадал при земетресение и е възстановен през 1503 г. Друг ктиторски надпис от 1611 г. съобщава за обновяване и преизографисване на църквата. Между 1670 и 1750 г. Кремиковският манастир е разрушен и запустява. През 1799 г. той отново е въздигнат и се превръща в най-богатия манастир в Софийско.
През Средновековието и Възраждането манастирът e просветен и духовен център, в който се преписват богослужебни книги. През 1497 г. там е създадено прочутото Кремиковско евангелие по заръка на митрополит Калевит. В библиотеката на манастира е съхранявано евангелие от 1579 г. от поп Йоан Кратовски, както и триптих с поменик от 16 век. Понастоящем те се намират в Националния църковен историко-археологически музей при Св. Синод. В църквата има ценен дървен иконостас от 17-18 в. Обителта пази мощи от загиналия за христовата вяра през 1515 г. Георги Нови Софийски, канонизиран за светец - нетленна кост, обкована в злато и сребро и положена в мощехранилница, върху която е отбелязано „Кремиковци, лето 1593”. Кремиковският манастир е бил убежище на борци за националната ни независимост. След разгрома на Ботевата чета тук се приютява вторият знаменосец на четата – Димитър Стефанов-Казака. Лобното му място е до обителта, там е и гробът му, на който през 1912 г. е издигнат скромен белокаменен паметник, обявен за паметник на културата през 1979 г.
След Освобождението в Кремиковския манастир се заселват монахини бежанки от Малешево, Македония. През 1907 г. е завършена и осветена нова голяма църква "Покров на Пресвета Богородица" - внушителен храм с красиви дърворезби и чудотворна икона на Света Богородица. До началото на 50-те години на 20 в. Кремиковският манастир е женски, а монахините се занимават с отглеждане на животни и земеделие. След това в сградите на манастира са настанени военни части, които останали тук осемнадесет години. През 60-те години на 20 в., военните си отиват и в манастира се настаняват работници строители. През 1970 г. част от монахините се връщат и заварват пълна разруха. Една от тях, Иустина, се грижи за манастира почти 60 години. След смъртта й през 1993 г. е заменена от игуменка Хиония.